Urząd Gminy w Słupi

Czyste Powietrze

Uwaga na firmy oferujące dofinansowania w ramach programu "Czyste Powietrze"

Wójt Gminy Słupia przestrzega Mieszkańców przed przedstawicielami firm, którzy ostatnio pojawili się  iż na terenie naszej gminy oferując dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze” (tj. na wymianę źródła ciepła, termomodernizację budynku mieszkalnego).

Informujemy, że Urząd Gminy w Słupi nie współpracuje z żadną firmą oferującą usługi w tym zakresie. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podając swoje dane i podpisując dokumenty, w tym pełnomocnictwa i umowy.

Jednocześnie przypominamy, że w Urzędzie Gminy w Słupi na podstawie porozumienia pomiędzy Gminą Słupia, a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi działa nieodpłatnie punkt konsultacyjno-informacyjny, za pośrednictwem którego można złożyć oraz rozliczyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu  „Czyste Powietrze”.

 

 

Obowiązkowa lista ZUM

Przypominamy, że od 14 czerwca 2024 r. dotacja z programu "Czyste Powietrze" na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet może być udzielona tylko wtedy, gdy urządzenie wpisane jest na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM).

Lista ZUM dostępna jest pod linkiem: <https://lista-zum.ios.edu.pl/> https://lista-zum.ios.edu.pl/.

 

 

Program Priorytetowy Czyste Powietrze stan od początku trwania programu do dnia 31.12.2023 r.

Program Priorytetowy Czyste Powietrze stan od początku trwania programu do dnia 31.12.2023 r.

Nazwa gminy

Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie

Liczba zawartych umów

Liczba zrealizowanych przedsięwzięć

Kwota wypłaconych dotacji

Gmina Słupia 74 59 27 343 924,14 zł

drukuj (Program Priorytetowy Czyste Powietrze stan od początku trwania programu do dnia 31.12.2023 r.)

Program Priorytetowy Czyste Powietrze stan od początku trwania programu do dnia 30.09.2023 r.

Program Priorytetowy Czyste Powietrze stan od początku trwania programu do dnia 30.09.2023 r.

Nazwa gminy

Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie

Liczba zawartych umów

Liczba zrealizowanych przedsięwzięć

Kwota wypłaconych dotacji

Gmina Słupia

65

47

26

274428,14

drukuj (Program Priorytetowy Czyste Powietrze stan od początku trwania programu do dnia 30.09.2023 r.)

Ważny komunikat w sprawie nieuczciwych ofert kierowanych do Wnioskodawców programu „Czyste Powietrze”

W związku z informacjami o nieuczciwych wykonawcach, którzy proponują wykonanie prac dofinansowanych z Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” informujemy, iż Beneficjent dokonuje wyboru wykonawcy/ów realizujących usługi, dostawy, roboty budowalne w ramach przedsięwzięcia na własne ryzyko.

Wykonawców i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) nie łączy żadna umowa lub zobowiązanie z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umów związanych z realizacją przedsięwzięcia, zawieranych przez Beneficjentów z wykonawcami.

Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy były podejmowane przez Wnioskodawcę bez nacisków i bez pośpiechu, z możliwością przemyślenia i konsultacji wyboru w najbliższym środowisku społecznym: z sąsiadami, w gminie.

Zachęcamy do weryfikacji firmy jeszcze przed podpisaniem umowy.

Pierwszy krok aby zweryfikować uczciwość firmy to sprawdzenie w bezpłatnych publicznych, ogólnodostępnych źródłach czy firma jest zarejestrowana i jest aktywnym przedsiębiorcą. Można to zrobić w rejestrach dostępnych w sieci Internet:

  • Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – to spis dotyczący osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub są wspólnikami spółki cywilnej,
  • Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) – tu sprawdzisz spółki prawa handlowego np. spółki z o.o., jawne, partnerskie, komandytowo-akcyjne, akcyjne
  • REGON (był obowiązkowy do 30 kwietnia 2018 r.) – tu znajdziesz m.in. spółki cywilne.
  • Portalu podatkowym Ministerstwa Finansów - Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT (tzw. biała lista podatników VAT) – tu sprawdzisz czy wykonawca jest czynnym podatnikiem VAT oraz czy numer identyfikacji podatkowej NIP podany przez niego jest poprawny, uchylony, unieważniony lub czy istnieje, a także sprawdzisz numery rachunków bankowych będących rachunkami rozliczeniowymi przedsiębiorcy.

Wybór polecanych lub znanych wnioskodawcy wykonawców jest wyborem, który minimalizuje ryzyko próby oszustwa. Warto sprawdzić opinie nt. firmy publikowane w internecie.

Prosimy w szczególności uważać na wykonawców, którzy oferują wyłącznie usługę pod warunkiem przesłania dofinansowania z Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”- bezpośrednio na rachunek bankowy wykonawcy. Zwróćcie Państwo uwagę również na nazwę firmy i jej adres – czy nie budzą Państwa wątpliwości.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) nie promuje konkretnych firm instalacyjnych i wykonawczych.

Państwa nieufność powinno wzbudzić powoływanie się firmy wykonawczej na partnerstwo w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze”, co nie ma uzasadnienia w praktyce. Bezpośrednimi partnerami operacyjnymi w programie „Czyste Powietrze” w odniesieniu do NFOŚiGW są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz GMINY (w programie „Czyste Powietrze” uczestniczy ponad 85% gmin w skali Polski), a także wybrane banki, wskazane na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl.

Przede wszystkim warto współpracować z firmami poleconymi i znanymi na lokalnym rynku.

Mamy nadzieję, że niniejszy komunikat pozwoli Państwu przejść przez proces składania wniosku, inwestycyjny i rozliczenia w sposób bezpieczny i satysfakcjonujący. Z korzyścią dla środowiska i Państwa komfortu, zdrowia i portfela!

Program Priorytetowy Czyste Powietrze stan od początku trwania programu do dnia 31.03.2023 r.

Program Priorytetowy Czyste Powietrze stan od początku trwania programu do dnia 31.03.2023 r.

Nazwa gminy

Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie

Liczba zawartych umów

Liczba zrealizowanych przedsięwzięć

Kwota wypłaconych dotacji

Gmina Słupia

48

38

24

330275,14

drukuj (Program Priorytetowy Czyste Powietrze stan od początku trwania programu do dnia 31.03.2023 r.)

Co zrobić aby płacić mniej za ogrzewanie domu?

Poprzedni, 2022 r. ze względu na niezależną od Nas wszystkich sytuację geopolityczną, przyniósł szereg negatywnych skutków, również w zakresie dostępności i kosztów energii.

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych, po doświadczeniach obecnego roku, już teraz zastanawia się co zrobić aby kolejny okres grzewczy przejść bezpiecznie, w komforcie cieplnym i bez przepłacania.

Jest na to sposób.

Warto zapoznać się z programem Czyste Powietrze, który oferuje nie tylko bezzwrotne wsparcie finansowe przyznawane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (wfośigw). Inwestycja, którą możesz sfinansować z Programu pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia energii przy utrzymaniu bezpieczeństwa i komfortu cieplnego w domu, a przy tym przyniesie niższe rachunki za ogrzewanie.

Z programu Czyste Powietrze otrzymasz wsparcie na docieplenie ścian, dachu, wymianę okien i drzwi, zainstalowanie wentylacji z odzyskiem ciepła oraz wymianę starego pieca na paliwo stałe na nowe, efektywne źródło ciepła, które zużywa mniej energii z pożytkiem dla rodzinnego portfela, a przy tym emituje mniej zanieczyszczeń do powietrza.

Ciepły, bezpieczny dom to podstawa dobrostanu rodziny, dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z wfośigw przygotował na 2023 r. ważne zmiany w Programie, dzięki którym możesz otrzymać nawet do 136 tys. zł dofinansowania. Tak wysokie bezzwrotne wsparcie możliwe jest obecnie z uwagi na  podniesienie poziomów dotacji na poszczególne elementy termomodernizacji.

Zanim przystąpisz do programu, warto jest wykonać audyt energetyczny, to dokument opracowany przez specjalistę, który pokazuje co w domu należy docieplić,  zainstalować i wymienić w ramach termomodernizacji, aby była ona kompleksowa. Taka kompleksowa termomodernizacja umożliwia otrzymanie najwyższej dotacji, a później płacenie niższych rachunków.

Do programu może przystąpić każdy, kogo roczny dochód  nie przekracza 135 tys. zł.

Już dziś zainteresuj się programem Czyste Powietrze. Teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku, znalezienie wykonawcy i przeprowadzenie inwestycji, aby spokojnie zdążyć przed kolejnym sezonem grzewczym

Na swoje pytania znajdziecie Państwo odpowiedź na stronie czystepowietrze.gov.pl, np.  w  nagraniach i prezentacjach Akademii Czystego Powietrza.

O Program możesz dopytać w naszym Urzędzie Gminy, w punkcie konsultacyjno – informacyjnym. Tutaj otrzymasz wsparcie w przygotowaniu i złożeniu wniosku do programu Czyste Powietrze.

Co zrobić aby rachunki za ogrzewanie zamiast rosnąć – malały?

Nie zwlekaj, zapoznaj się już dziś z programem Czyste Powietrze, który znacznie poprawi warunki życia i zdrowia Twojej rodziny!

Gminny punkt konsultacyjno – informacyjny  programu Czyste Powietrze działa w godzinach 7.30 – 15.30 tel.  46 831 55 91, adres: Słupia 136, 96-128 Słupia.

Zapraszamy!

podziel się tą  informacją z Sąsiadem!

Program Priorytetowy Czyste Powietrze stan od początku trwania programu do dnia 31.12.2022 r.

Program Priorytetowy Czyste Powietrze  stan od początku trwania programu do dnia 31.12.2022 r.

Nazwa gminy

Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie

Liczba zawartych umów

Liczba zrealizowanych przedsięwzięć

Kwota wypłaconych dotacji

Gmina Słupia

40

34

19

179 659,96

drukuj (Program Priorytetowy Czyste Powietrze stan od początku trwania programu do dnia 31.12.2022 r.)

Program Priorytetowy Czyste Powietrze stan od początku trwania programu do dnia 30.09.2022 r.

Program Priorytetowy Czyste Powietrze stan od początku trwania programu do dnia 30.09.2022 r.

Nazwa gminy

Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie

Liczba zawartych umów

Liczba zrealizowanych przedsięwzięć

Kwota wypłaconych dotacji

Gmina Słupia

36

29

16

162 130,96

drukuj (Program Priorytetowy Czyste Powietrze stan od początku trwania programu do dnia 30.09.2022 r.)

Gminny punkt konsultacyjno-informacyjny

plakat informujący, iż w Urzędzie Gminy w Słupi działa Gminny Punkt informacyjno-konsultacyjny programu Czyste Powietrze

Inforamacje dotyczące programu "Czyste Powietrze" można uzyskać również na stronie internetowej: www.czystepowietrze.gov.pl

Uwaga na nieuczciwych wykonawców

Ulotka dotycząca programu Czyste Powietrze. Pamiętaj. Żadna z instytucji obsługujących program „Czyste Powietrze” – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarko Wodnej, wojewódzkie fundusze, gminy, wybrane banki – nie promuje i nie poleca konkretnych firm, usług, urządzeń