Urząd Gminy w Słupi
Selektywna zbiórka tekstyliów i odzieży
Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego weszły w życie nowe zasady segregacji odpadów komunalnych dotyczące tekstyliów i odzieży. Od 1 stycznia 2025 roku tego typu odpady należy zbierać selektywnie.
Selektywna zbiórka tekstyliów i odzieży obejmuje między innymi: zużytą odzież, obuwie, pościel, zasłony, ręczniki, obrusy, koce, firany, bieliznę, skarpetki, rękawiczki, czapki, szaliki, portfele, torebki, paski, galanterię skórzaną, plecaki, pluszowe zabawki.
Odpady tej frakcji należy dostarczać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK).
Dla Gminy Słupia Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów prowadzony jest przez firmę EKO-REGION Sp. z o. o., ul. Bawełniana 18, 97-400 Bełchatów.
PSZOK został zorganizowany w Zakładzie w Julkowie, Julków, 96-116 Dębowa Góra i przyjmuje odpady w każdy dzień roboczy w godz. 8.00 – 18.00.
Odpady tekstyliów i odzieży przyjmowane są przez PSZOK bez ponoszenia dodatkowej opłaty - w ramach złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Zachęcamy również, aby zbędne tekstylia, odzież obuwie, lecz nadające się do użytkowania oddawać do pojemników przeznaczonych do ich zbiórki na cele charytatywne, np. Polskiego Czerwonego Krzyża.
Segregacja odpadów
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek zbierania odpadów w sposób selektywny.
Segregowane odpady komunalne będą odbierane z pojemników oznaczonych według następującej kolorystyki:
- żółty oznaczony napisem „Metale i tworzywa sztuczne” – z przeznaczeniem na metal, tworzywa sztuczne oraz opakowania wielomateriałowe,
- zielony oznaczony napisem „Szkło” – z przeznaczeniem na odpady ze szkła,
- brązowy oznaczony napisem „Bio” – z przeznaczeniem na bioodpady (dotyczy osób, które nie będą kompostowały bioodpadów w przydomowych kompostownikach),
- niebieskie worki lub pojemniki oznaczone napisem „Papier” przeznaczone do zbiórki papieru i makulatury; właściciele nieruchomości będą otrzymywać worki po każdym odbiorze tych odpadów przez firmę.
Dopuszcza się możliwość gromadzenia popiołu z palenisk domowych powstających na terenie nieruchomości w pojemniku z niesegregowanymi (zmieszanymi) odpadami komunalnymi.