Urząd Gminy w Słupi

INFORMACJE DLA OBYWATELI UKRAINY / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

Ankieta potrzeb i planów obywateli Ukrainy

Ankieta ma na celu poznanie potrzeb obywateli Ukrainy, którzy przybyli na teren RP po 24 lutego 2022 roku, ich obecnej sytuacji rodzinnej i materialnej, a także ich planów na przyszłość.

Ankietę w formie elektronicznej można wypełnić do dnia 31 sierpnia 2022 roku. Ankieta w języku polskim i ukraińskim znajduje się w linkach poniżej:

drukuj (Ankieta potrzeb i planów obywateli Ukrainy)

https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina

Jeżeli znajdujesz się na terenie Gminy Słupia, a nie zgłosiłeś się na granicy do punktu recepcyjnego, przyjdź do Urzędu Gminy z dokumentami w celu dokonania zgłoszenia siebie i swoich bliskich.

W urzędzie obsługą w sprawie zgłoszenia zajmują się:

  • Małgorzata Bachura– Sekretarz tel. 508 259 883
  • Lucyna Masłocha– Kierownik GOPS tel. 511 447 135

Jeśli uciekasz przed rosyjską agresją zbrojną wobec Ukrainy, zostaniesz wpuszczony do Polski.

Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego. W punkcie recepcyjnym otrzymasz więcej informacji na temat pobytu w Polsce, zostanie zapewnione Ci tymczasowe zakwaterowanie w Polsce, otrzymasz ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek.

Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, nie martw się, że nie masz dokumentów umożliwiających wjazd do Polski. Zostaniesz wpuszczony do Polski. Zabierz ze sobą najważniejsze dokumenty – paszport wewnętrzny, paszport zagraniczny (jeśli masz), akty urodzenia dzieci, które podróżują z Tobą, dokumentację medyczną.

Przejścia graniczne można przekraczać także pieszo.

Jeśli podróżujesz ze zwierzętami – psy, koty, fretki muszą mieć mikrochip i szczepienie, pozostałe (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce) bez ograniczeń, ale decyzję podejmie podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.

Decyzje związane z przewożonymi ruchomościami (np. samochód) podejmuje podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.

Polska nie ma wpływu na procedury graniczne obowiązujące podczas przekraczania ukraińskiej granicy.

Jeśli nie posiadasz miejsca zakwaterowania w Polsce, w punktach recepcyjnych przy granicy uzyskasz niezbędne informacje. Masz dostęp do polskiej służby zdrowia.

Jeśli już przebywasz w Polsce, nie martw się o to, że kończy Ci się legalny pobyt. Zadbamy o to, żeby Twój legalny pobyt został przedłużony.

Jeśli nie znalazłeś potrzebnej informacji, zadzwoń na infolinię: +48 47 721 75 75.

Jeśli potrzebujesz informacji, dotyczących szczegółowych zasad przekraczania granicy, skontaktuj się ze Strażą Graniczną: +48 82 568 51 19.

Infolinia dla obywateli polskich oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.